موسسه مطالعات و تحقیقات زنان که سازمانی غیر دولتی، غیرانتفاعی، غیر سیاسی و مردم نهاد است، رسالت سازمانی خود را در راستای توسعه ظرفیت و بهبود وضعیت زنان و خانواده تعریف نموده و بر کرامت و برابری ذاتی انسان‌ها با رویکردی حقوق بشری به آموزه‌های دینی تاکید دارد.

موسسه با داشتن پیشینه‌های متنوع و تخصص‌های گوناگون برای دست‌یابی به رسالت تعریف شده خود از طریق آموزش، پژوهش، ترویج، راهنمایی هدفمند، تبادل اطلاعات، برگزاری نشست‌های تخصصی و جشنواره‌ها و سمینارهای موضوعی در حیطه گسترده و فرابخشی موضوعات زنان در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی فعالیت می‌نماید.

این موسسه دارای مرکز پژوهشی با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ( شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها)، مرکز رشد با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (معاونت فناوری)، مرکز مشاوره، مرکز هدایت و یاری مادران نان‌آور، فصلنامه تخصصی، مرکز آموزش می‌باشد. همچنین موسسه به عنوان دبیرخانه شبکه غیردولتی سلامت از سال ۱۳۸۵ از سوی تعدادی از سازمان‌های غیردولتی فعال در عرصه سلامت، انتخاب شده است.

موسسه در راستای اهداف خود مبنی بر ارتقای سطح دانش علمی و فنی پژوهشگران کشور در ابتدای تاسیس، کتابخانه تخصصی حوزه زنان را راه اندازی نموده است. این کتابخانه دارای ۱۵۰۰ عنوان کتاب می‌باشد.

مرکز پژوهشی مطالعات و تحقیقات با دریافت موافقت اصولی از شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها به عنوان یک مرکز پژوهشی خصوصی از سال ۱۳۷۳ آغاز به کار کرده است. کلیه تحقیقات در حوزه مباحث میان رشته ای زنان در دستور کار مرکز قرار می‌گیرد. این مرکز دارای دو گروه پژوهشی بنیادین و کاربردی است. مرکز با انجام فعالیت‌های پژوهشی چون جستجو، تحقیق، جذب مخاطب، ارتباط با مراکز مرتبط، برگزاری نشست‌های تخصصی، گفتگو و مذاکره، تهیه پروپزال‌های متعدد و ارسال آنها برای مراکز مرتبط، در جهت انجام پژوهش‌های مرتبط تلاش دارد.

موسسه همچنین در بسیاری از اجلاس‌های بین المللی نظیر اجلاس شورای حقوق بشر شرکت نموده و حضوری فعال دارد، در دهمین دوره این اجلاس که در اسفند ماه ۱۳۸۷ در ژنو برگزار گردید، یک بیانیه شفاهی با موضوع خضونت علیه زنان در جهان امروز از سوی نمایندگان موسسه قرائت شد.